Moderátor Novín Joj údajne kritizuje, ohovára a osočuje pod rúškom anonymity pseudonymu.
BRATISLAVA. Moderátor televízie Joj a niekdajší poslanec a podpredseda SDĽ Braňo Ondruš údajne dlhé roky píše do ľavicového Slova pod pseudonymom Jakub Topol. Tvrdia to Mladí ľavičiari, politológ Grigorij Mesežnikov a na blogu to naznačil aj analytik INEKO Gabriel Šípoš . Ondruš to odmieta.
Identitu Topola ako skrytého Ondruša odkryli Mladí ľavičiari po tom, čo ich v článku zosmiešnil a označil za „nemyslivcov“. „V podstate mám tú informáciu z prvej ruky, vie o tom veľa ľudí, pretože sám Ondruš sa tým netajil a pred viacerými ľuďmi o tom otvorene hovoril,“ povedal pre SME predseda Mladých ľavičiarov Róbert Sedlák.
„Z novinárskeho ani ľudského hľadiska nepovažujem za vhodné, ak sa niekto skrýva za pseudonym, navyše, ak vulgárne napáda iných ľudí, pričom on sám sa schováva za pseudonym.“
Sedlák podozrieva Ondruša aj z toho, že niekedy píše na politickú objednávku. „V jednom čase sa objavilo niekoľko článkov na internej stránke českej ČSSD, ktoré boli namierené proti mojej osobe a Mladým ľavičiarom, ktoré boli údajne na objednávku Roberta Fica. Krátko na to sa objavil podobný článok od Topola, myslím si, že je medzi tým jasná spojitosť,“ tvrdí Sedlák.
Keď sa SDĽ nedostala do parlamentu, Ondruš začal moderovať hlavné správy na Joj a zároveň písal do Slova o politike, kde neskrýval svoj obdiv k ľavici a naopak, kritizoval pravicu. Podľa informácií SME z vnútra televízie Joj v roku 2006 vedeniu jeho komentatívne politické články začali prekážať natoľko, že mu zakázalo publikovať pod svojím menom, písanie pod pseudonymom mu tolerovalo. Od toho momentu prestal Ondruš do Slova písať priamo, no zároveň začal o to viac písať „stály spolupracovník“ Slova Topol.
O Ondrušovi len v dobrom
V niekoľkých článkoch písal Topol aj o Ondrušovi, aj ho citoval ako odborníka či mestského poslanca. Pozitívne písal o Joj, ale aj o občianskom združení Partnerstvo pre prosperitu, ktorého je Ondruš spoluzakladateľom a prezidentom.
Šípoš upozornil na takmer rovnaké texty v blogoch Ondruša a následne v článkoch Topola. „V podstate je to tak, že DSS nie sú perpetum mobile na peniaze: človek s nízkou alebo priemernou mzdou si našetrí len na nízky dôchodok,“ napísal vo svojom blogu na joj.sk Ondruš a dva týždne na to to isté aj Topol v Slove.
„V dnešnej dobe dlhodobo komentovať politiku s utajením identity nie je voči čitateľom a verejnosti fér, nech už je to ktokoľvek. Ale obzvlášť to platí pre akúkoľvek verejne činnú osobu s politickou minulosťou,“ povedal Šípoš.
O totožnosti Ondruša je presvedčený aj politológ Mesežnikov, podľa ktorého v demokratickej spoločnosti by každý publicista mal písať pod svojím vlastným menom, ísť takpovediac s kožou na trh so svojimi názormi. „ Je to absurdné a trvá to už niekoľko rokov,“ cituje Mesežnikova na blogu Šípoš.
Hľadá sa Jakub Topol
Ondruš poprel, že by písal pod pseudonymom Topol. Tvrdí, že sa na to, ako ho oslovil Topol do článkov, nepamätá. Na otázku, či sa niekedy stretli, povedal, že „nevie“. No pod niektorými článkami sú podpísaní obaja: Topol ako autor textu, Ondruš ako autor fotografie, a niekoľko rokov paralelne vychádzali v Slove články od Ondruša aj od Topola. Ondruš si Topola nepamätá. Na otázku, či bude reagovať na obvinenie Mladých ľavičiarov, povedal: „Prečo by som to mal urobiť?“
Spojiť sa s Topolom sa nám nepodarilo. Priamy telefonicky alebo emailový kontakt v Slove nám nedali. Peter Nedoroščík, poverený vedením redakcie, povedal, že nemá „oprávnenie sa vyjadrovať k osobám redakcie“.
Televízia Joj verí Ondrušovi. „Braňo Ondruš sa podľa našich informácií za týmto pseudonymom neskrýva,“ povedala hovorkyňa televízie Tatiana Tóthová.